Projekt „Stacja Kultura” ma za zadanie propagowanie sztuki w miejscach, które wydawać by się mogło, nie są stworzone do takich celów. Jak można zauważyć, pozory mylą. Na dworcu PKP Katowice powstaje istny Gesamtkunstwerk, studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach sięgają po fraszki poetki Marleny Wilbik i inspirują się nimi w najbardziej preferowany przez siebie sposób. Nie ograniczają się co do techniki. Sięgają po farby olejne, suchą igłę czy malarstwo akrylowe, by móc zaprezentować się szerszej widowni w jak najlepszy sposób.
Trzeba przyznać, że studenci Akademii Sztuk Pięknych stoją przed wielkim eksperymentem. Jak ich dzieła zostaną odebrane w tak niecodziennym dla sztuki miejscu. Chcą wychodzić do ludzi, by ich pracę zobaczyło jak najszersze grono odbiorców. Podają dłoń poetce Marlenie Wilbik, biorąc jej dzieła literackie za temat i oddają je pod kuratorstwem Aleksandry Żmudy na dworzec, by te cieszyły oko przechodniów w czasie oczekiwania na pociąg.
Zdawać by się mogło, że ten typ działania nie jest nikomu potrzebny w erze internetu, gdyż możemy czas oczekiwania na pociąg spędzić z głową w telefonie. Tylko rodzi się pytanie, czy to jest wartościowo spędzony czas. Czy może lepiej warto byłoby zanurzyć się w działaniach współczesnych twórców, których mamy wokół siebie, a o których nawet nie mamy pojęcia.
W projekcie „Stacja Kultura” nie mogło zabraknąć warsztatów. Zajęcia plastyczne zorganizowano dla dzieci z Samorządowego Przedszkola w Krzeszowicach. Przedszkolaki wykonywały niezwykle ciekawe prace z pomocą przygotowanych wcześniej kształtów, a także własnych umiejętności. Wykorzystywały farby, pędzle, gąbeczki i rączki do prostej zabawy polegającej na stworzeniu własnego dzieła sztuki. Opierały się głównie na trzech kolorach podstawowych. Jednak to utrudnienie okazało się nie być wyzwaniem dla dzieci w przedszkolu. Co niezwykle cieszy, gdyż to może wróżyć następnych młodych adeptów sztuki.
Projekt realizowany jest pod patronatem artystycznym Klub Pod Jaszczurami w Krakowie. Patronaty medialne nad projektem objęły
Tygodnik ANGORA, Super Express oraz Rzeczpospolita.
Tekst
Kurator Wystawy
Aleksandra Żmuda